A   A   A         
Kontakt
98-220 Zduńska Wola
ul. Dąbrowskiego 6
tel.(fax) 043 823 42 74
lo1@lo1zdwola.dlaedu.pl
Dla Uczniów

Ankieta

Czy obawiasz się matury?

Patryk Lorenc - Młodzi i polityka?

Młodzi na słowo polityka reagują najczęściej śmiechem bądź słowami "nie dziękuję, nie obchodzi mnie to". Pytanie dlaczego? Czy czasem to nie obecni politycy zawłaszczyli sobie ten ważny element życia społecznego i to właśnie dlatego politykę postrzegamy dziś jako nudną i pozbawioną sensu grę, a słowo polityk traktujemy coraz częściej jako synonim słów złodziej lub przygłup? Ile razy zdarzyło nam się krytykować polityków za to, że nie dbają o interesy młodych ludzi?

Może czas to zmienić? Politykę w danym kraju czy mieście tworzą przecież konkretni ludzie. Receptą na zmianę obecnej sytuacji może być przybliżenie młodych ludzi do polityki. Nie da się ukryć, że młodzi ludzie interesują się polityką, posiadają własne zdanie na wiele tematów, a nawet konkretną wizję zmian otaczającej rzeczywistości. Posiadają więc nową, świeżą energię, która być może będzie w stanie skruszyć obecny beton polityczny. Niestety najczęściej brakuje tego ostatniego kroku czyli bezpośredniego zaangażowania się w politykę. Powodem tego jest właśnie stereotypowe postrzegania polityki. Nie ma nic złego w byciu polityczką czy politykiem! Młodzi ludzie od dawna udowadniają, że świetnie radzą sobie w akcjach charytatywnych czy społecznych, dlaczego inaczej ma być z polityką? Podejmując decyzję o zaangażowaniu się w politykę nie musimy korzystać z żadnych wzorców, tylko od nas zależy w jaki sposób chcemy działać, to od nas zależy jakimi będziemy politykami, o co będziemy walczyć i w jaki sposób będziemy to robić. Kolejny stereotyp to stwierdzenie, że głos młodych ludzi się nie liczy. W dzisiejszych czasach nie ma miejsca na tego typu dyskryminację i nawet jeśli ktoś próbuje "uciszyć" młodych to i tak nasz głos powróci i to z podwójną siłą.

No dobra, ale teraz jak się za to zabrać? Zapewne myślicie, że jest to niewykonalne, nic bardziej mylnego. Działać politycznie można w sposób formalny lub nieformalny. Drugi sposób to np. zorganizowanie grupy kilku uczniów, którzy pragną wprowadzić pewną zmianę w swojej szkole. W taki sposób najczęściej osoby działają jednorazowo. Pierwszy sposób to coś na dłużą metę. W sposób formalny zaangażować można się m.in. zapisując do młodzieżowej organizacji politycznej (tzw. młodzieżówki) lub stowarzyszenia czy fundacji. Nie wspomniałem o Młodzieżowej Radzie Miasta i Samorządach Uczniowskich ponieważ te struktury zgodnie ze swoim statutem i założeniami nie są organizacjami politycznymi. Głównie za zadanie mają rozwijać kulturę, naukę i sport w miastach/szkołach. Młodzieżówki polityczne dają znacznie więcej możliwości. Członkowie mogą przygotowywać własne postulaty zmian w lokalnym otoczeniu ale także na płaszczyźnie edukacji, polityki społecznej czy gospodarki. Dzięki temu tworzą program, do którego następnie chcą przekonać opinię publiczną oraz władzę miasta czy powiatu. Kolejnym plusem jest możliwość wystartowania w wyborach aby posiadać większy wpływ na dokonywanie zmian. Działalność polityczna nie wyklucza działalności społecznej i charytatywnej, a wręcz wiąże się z tego typu działalnością.

Czas wprowadzić nową generację młodych polityków do naszej szarej lokalnej i krajowej polityki. Pokażmy, że nie boimy się polityki, że nie boimy się aktywnego działania i odpowiedzialności. Pokażmy, że jesteśmy kreatywni, że wspólnie jesteśmy w stanie w sposób odważny i racjonalny zażegnać kryzys demokracji i samorządności. Jeśli nie my to kto lepiej zadba o nasze interesy? Czas na młodych! Damy radę!

Patryk Lorenc