A   A   A         
Kontakt
98-220 Zduńska Wola
ul. Dąbrowskiego 6
tel.(fax) 043 823 42 74
lo1@lo1zdwola.dlaedu.pl
Dla Uczniów

Ankieta

Czy obawiasz się matury?

Kryminalna sprawka...

Czy Zduńska Wola może stać się drugim Sandomierzem? My się o to postaramy. Właśnie zaczynamy realizację projektu ,,Kryminalna sprawka, czyli jak pisać bez językowych zbrodni”, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Ojczysty – Dodaj do ulubionych 2021”. Warto dodać, że na około 600 złożonych wniosków dofinansowanie uzyskało 29. 

Będą spotkania ze znanymi pisarzami, warsztaty z technik kryminalistycznych prowadzone przez zduńskowolskich policjantów i detektywów, konkurs na opowiadania kryminalistyczne rozgrywające się w Zduńskiej Woli z atrakcyjnymi nagrodami i gra miejska.

- Głównym celem projektu jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w mowie i piśmie poprzez udział w warsztatach językowych, warsztatach pisania krótkich i dłuższych form oraz promocję wiedzy o języku poprzez udział w grze miejskiej – mówi Paweł Perdek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli. - Ważne jest też dla nas ukazanie różnorodności języka polskiego, jego bogactwa i umiejętnego wykorzystania w różnych sytuacjach życiowych – dodaje.

Jednym z pierwszych elementów projektu będą spotkania ze znanymi pisarzami. Wszystko wskazuje na to, że pojawią się u nas: Mariusz Czubaj, Joanna Bator i Jakub Żulczyk.  Spotkania pokażą uczestnikom, jak można sprawnie wykorzystywać język polski, jak budować napięcie, jakich i jak używać słów, by umiejętnie wyrazić to, co chce się wyrazić.

 

Jednak najważniejszym elementem projektu będzie konkurs na opowiadanie kryminalistyczne rozgrywające się w Zduńskiej Woli.

- Mamy taki cel, by konkurs popularyzował język polski, jego poprawne i szerokie wykorzystanie, a także pozwolił wzmocnić tożsamość lokalną wśród uczestników i odbiorców – mówi Emilia Gorąca, jedna z autorek projektu. - Uczestnicy będę mieli możliwość wyboru rodzaju kryminału. Mogą napisać: retro kryminał, kryminał rozgrywający się w teraźniejszości i kryminał futurystyczny. Koordynatorem i przewodniczącym jury będzie Joanna Gajewczyk, zduńskowolanka, pisarka, z zawodu także detektyw. Oczywiście dla autorów najlepszych prac przewidujemy atrakcyjne nagrody – dodaje.

Opowiadania zostaną wydane w formie książkowej.

Konkurs poprzedzony zostanie serią spotkań eksperckich prowadzonych przez uznanych autorów kryminałów oraz warsztatów detektywistycznych, podczas których będą mogli poznać specyfikę oraz specjalistyczne słownictwo policyjne i detektywistyczne. Jednym z elementów projektu będzie także językowa gra miejska.

Na realizację projektu Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli otrzymał 35 tysięcy złotych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”. Całkowity koszt jego realizacji to około 39 tysięcy złotych.

Partnerami projektu są: Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli.

Projekt realizowany jest pod honowym patronatem prezydenta miasta Zduńska Wola.

Patroni medialni to: Nasze Radio, nasze.fm, Radio Łódź, naszemiasto.pl, Nasz Tygodnik Zduńska Wola – Łask, Dziennik Łódzki, teleskaner, telewizja kablowa ZW Media.

 

 

 

 

 

autor: Gabriela Zduniak
23.04.2021